Sztuczny miód – jak powstaje?

Sztuczny miód nie jest nowością na rynku spożywczym. Pierwsze próby jego wyprodukowania podejmowane były już na początku XX wieku! Obecnie sztuczny miód jest powszechnie stosowanym produktem w cukiernictwie i piekarnictwie. Nic w tym dziwnego: w przeciwieństwie do naturalnego miodu nie krystalizuje się i jest zawsze gotowy do użycia, zachowując przy tym jego walory smakowe.

Produkcja miodu sztucznego

Sztuczny miód powstaje w dość prostym procesie chemicznym, wymagającym jednak ogromnej wiedzy i doświadczenia w branży spożywczej. Wytwarza się go przez hydrolizę skrobi pszenicznej. Proces musi odbyć się w podwyższonej temperaturze i środowisku wodnym. Aby proces zaszedł szybko, niezbędne jest użycie katalizatora. Sacharoza rozpada się na cukry proste: glukozę i fruktozę. Następnie roztwór zostaje zneutralizowany. Ostatnim etapem produkcji jest nadanie miodowi wyglądu, smaku i zapachu jak najbardziej zbliżonych do miodu naturalnego. W tym celu sztuczny miód barwi się karmelem i dodaje do niego substancji zapachowych.

Do czego używany jest miód sztuczny?

Płynny, nigdy niekrystalizujący się sztuczny miód przynosi szereg korzyści dla branży spożywczej. Zawsze zachowuje odpowiednią wilgotność przy produkcji, szybko i równomiernie rozpuszcza się w wodzie, a do tego nie stwarza problemów przy wydobywaniu go z opakowania. Jest tańszy niż zwykły miód, a perfekcyjnie go zastępuje. Sztuczny miód używany jest m.in. przy produkcji pierników, ciastek i herbatników. Używa się go też podczas przygotowywania deserów, a nawet drinków. Świetne nadaje się do podsmażania orzechów i migdałów. Znajdziemy go też w nugatach i wielu innych słodyczach. Sztuczny miód ma mniej intensywny zapach niż zwykły miód, co często jest cechą pożądaną przy produkcji. W razie potrzeby zapach można wzmocnić esencją miodową.