Do wyrobu pralin, ciast i innych słodkich wypieków używa się typowych produktów oraz półproduktów cukierniczych. Są to specjalne składniki, które wpływają na charakter wyrobów, ich wygląd, a przede wszystkim smak. Zachęcamy do zapoznania się z kilkoma typami półproduktów cukierniczych.
Do nadziewania i oblewania
W celu wykończenia produktów ciastkarskich czy piekarniczych stosuje się pomady i fondanty. Pomady wodne będące masami cukierniczymi przed zastosowaniem należy podgrzać w łaźni wodnej oraz rozcieńczyć, dodając wodę w odpowiednich proporcjach. Wówczas uzyskuje się odpowiednią konsystencję produktu oraz barwę. Innym typem jest pomada zawierająca dodatkowo glukozę krystaliczną – Fondant SOFT, wymagająca podobnego traktowania przed użyciem. Odpowiednio skomponowane składniki sprawiają, że osiąga ona białą barwę oraz ciągliwą i elastyczną konsystencję, przydającą się do glazurowania wyrobów cukierniczych o dużych powierzchniach. Wygodnym rozwiązaniem jest POMADA GOTOWA DO UŻYCIA niewymagająca wcześniejszego podgrzewania. Pomady i fondanty można barwić oraz aromatyzować. Do nadziewania stosuje się fondanty F20 i F30, które po odpowiedniej obróbce również mogą być wykorzystane do glazurowania. Zastosowanie w nadziewaniu pralin czy czekoladek znajdują również pomady cukiernicze smakowe z dodatkiem pełnego mleka – MLECZNA i TOFFI, charakteryzujące się aksamitną konsystencją. Odpowiedzią na popularność mrożenia produktów jest Fondant, który dzięki odpowiednio dobranym składnikom może być nanoszony na wyroby cukiernicze przechowywane w temperaturach ujemnych.
Syrop glukozowy i inne słodkości
Półpłynny wodny roztwór węglowodanów uzyskany w procesie hydrolizy skrobi ma wszechstronne zastosowanie jako składnik, który wiąże, skleja, spulchnia, a nawet przedłuża świeżość. Syrop glukozowy sprawdza się jako półprodukt zapobiegający krystalizacji, ograniczający wzrost kryształków lodu podczas mrożenia oraz będący stabilizatorem smaku i zapachu. Chętnie używa się go w produkcji cukierniczej, podobnie jak syrop glukozowo-fruktozowy odpowiadający za poprawę konsystencji produktów. Wykorzystuje się go jako składnik stabilizujący wilgotność oraz przeciwdziałający krystalizacji. Na ich bazie wytwarza się miód sztuczny zawierający kompozycję aromatyzująco-barwiących dodatków, z powodzeniem zastępujący miód naturalny.