Właściwości i zastosowanie cukru inwertowanego

Cukier inwertowany, który obecnie znajduje dość powszechne zastosowanie w branży cukierniczej, piekarniczej i alkoholowej, powstaje z sacharozy pochodzącej z buraków cukrowych lub trzciny cukrowej. Cechuje się on szczególnymi właściwościami, których nie posiada standardowy cukier stołowy, Przede wszystkim jest znacznie słodszy niż sacharoza, dodatkowo znacznie lepiej się rozpuszcza w wodzie i przedłuża świeżość produktów. Warto przy tym dodać, że jego wpływ na zdrowie jest taki sam jak w przypadku cukru stołowego.

Najważniejsze właściwości cukru inwertowanego

Cukier inwertowany to wodny roztwór węglowodanów składający się z sacharozy, glukozy i fruktozy. Występuje on w postaci  lepkiej cieczy w żółtawym kolorze.  Do najważniejszych jego cech zaliczamy:

  • drobne kryształki (znacznie mniejsze niż sacharoza)
  • słodszy od sacharozy smak
  • zdolność zatrzymywania wilgoci w produktach
  • znacznie dłuższy proces krystalizacji
  • bardzo dobrą rozpuszczalność

To m.in. ze względu na te właściwości bardzo często dodawany jest do mas, kremów i polew. Po dodaniu do produktów zawierających cukier przeciwdziała wytrącaniu się kryształków sacharozy, przez co zapewnia doskonałą gładkość i konsystencję. Wartość odżywcza cukru inwertowanego wynosi 290 kcal/1250 kJ na 100 g produktu.

Gdzie znajduje zastosowanie cukier inwertowany?

Cukier inwertowany stosowany jest w przemyśle spożywczym, przede wszystkim w piekarnictwie i cukiernictwie, a także do produkcji przetworów owocowych. Doceniany jest przede wszystkim ze względu na łatwą rozpuszczalność i trudne uleganie krystalizacji. Wpływa on na przedłużenie okresu świeżości produktów, ponieważ przeciwdziała ich wysuszaniu. Cukier ten może być wykorzystywany jako dodatek do pierników, nugatów, herbatników, drobnych ciastek i ciast korzennych, dżemów, konfitur, powideł, cukierków o miękkim nadzieniu, czekolad nadziewanych, marcepanów, likierów, miodu sztucznego , syropu klonowego, piwa belgijskiego, wina musującego i pieczywa.