Lukier plastyczny jest jak słodka modelina, którą można zjeść. Wykorzystywany jest do lepienia różnorodnych kształtów, figurek i innych dekoracji pojawiających się na ciastach i deserach.
Może być użyty również do całkowitego pokrywania ciast. W tym artykule chcielibyśmy podzielić się kilkoma informacjami na temat specyfiki lukru plastycznego i jego zastosowania.
Tysiące możliwości dekoratorskich z lukrem plastycznym
Producenci lukru plastycznego dostarczają nam go w różnych wersjach kolorystycznych, a za sprawą właściwości nadaje się do tworzenia naprawdę imponujących dekoracji. Przypomina on nieco masę marcepanową, jednak zawiera w sobie zdecydowanie mniej tłuszczu. Składa się niemal wyłącznie z cukru, więc w naturalnej formie wyróżnia się śnieżnobiałym kolorem. Z niezwykłą łatwością można z niego tworzyć różnorodne kształty i figury, a także powlekać całą powierzchnię ciasta, po czym zwarta masa zastyga. Po zaschnięcia konsystencja jest lekko krucha, jednak podczas żucia staje się delikatnie gumowa. Świetnie nadaje się do modelowania, wałkowania, wycinania dekoracji itd.
Zdobienie ciast przy pomocy gotowego lukru jest bardzo proste i nie wymaga specjalnego przygotowania masy.
Jak już zostało wspomniane, w swojej pierwotnej formie lukier plastyczny ma odcień śnieżnobiały. Po zastosowaniu barwników spożywczych nabiera różnorodnych odcieni. Warto przy tym dodać, że najtrudniejsze technologicznie jest osiągnięcie ciemnych barw, gdyż wówczas konieczne jest dodanie do lukru dużej ilości barwnika, co z kolei może negatywnie wpłynąć na jego właściwości plastyczne.
W praktyce lukier plastyczny daje nam niemal nieskończone możliwości w przyozdabianiu ciast i deserów oraz tworzeniu imponujących dekoracji. Można z niego tworzyć figurki, motywy roślinne, wstążki. Ciekawym motywem dekoratorskim często stosowanym na tortach jest tworzenie “tkaniny” z lukru, która oplata część lub całą powierzchnię ciasta. Na tortach pokrytych lukrem można też odciskać dowolne kształty i malować wzory. Tak naprawdę w tym przypadku wiele zależy od kreatywności i umiejętności osoby zdobiącej ciasta.