Syrop wysokoglukozowy w branży piekarniczej i cukierniczej

Czytając etykiety rozmaitych produktów spożywczych, niejednokrotnie spotykamy się ze składnikiem pod tajemniczo brzmiącą nazwą: syrop wysokoglukozowy. Czy należy się go bać? Co oznacza umieszczenie go w składzie produktu? Jakie ma właściwości? Sprawdź sam!

Syrop glukozowy, syrop fruktuzowo-glukozowy, syrop wysokoglukozowy; od nadmiaru pojęć możemy dostać prawdziwego zawrotu głowy. Z nami syropy nie będą miały przed tobą tajemnic.

Syrop glukozowy

Z syropem glukozowym najczęściej spotykamy się w pieczywie, wyrobach cukierniczych, dżemach, powidłach, przetworach mlecznych, lodach, sokach oraz napojach.

Ma on postać półpłynnego, bardzo gęstego roztworu wodnego. Uzyskuje się go podczas procesu hydrolizy skrobi. Jego zadaniem jest wiązanie i zmienianie struktury produktu. Wypełnia ją, skleja i spulchnia. Podczas mrożenia to on ogranicza wzrost kryształków lodu, stabilizuje smak i zapach.

W końcu to jemu właśnie zawdzięczamy dłuższą datę spożycia różnych produktów.

Syrop fruktuzowo-glukozowy

Chociaż dietetycy często odradzają nam zakup produktów, zawierających syrop fruktuzowo-glukozowy, jego działanie jest całkowicie bezpieczne.

Dodawany do chlebów, ciast oraz innych wyrobów piekarniczych, nada im plastyczności i puszystości. To właśnie on sprawia, że chleby są gładkie i lśniące. Długo też pozostają wilgotne.

Syrop wysokoglukozowy

Syrop wysokoglukozowy jest bardzo chętne i często dodawany do wyrobów z sektora piekarnictwa i cukiernictwa. W chlebach i ciastach będzie działać jako czynnik wiążący i wypełniający. Spulchnia produkty, przedłużając ich świeżość i poprawiając teksturę.

Inne produkty, w których spotkamy syrop wysokoglukozowy to soki, koncentraty, musy, dżemy i galaretki. Zastosowany w nich, podkreśli ich naturalne właściwości kolorystyczne, a także  uwypukli ich aromat. To właśnie on jest regulatorem słodyczy i odpowiada za dłuższą datę spożycia produktu.  

Nie musimy zatem obawiać się produktów, w których składzie znajduje się których z wyżej wymienionych syropów glukozowych.