Cukiernicze dzieła sztuki. Skąd się biorą dekoracje na tortach?

W branży cukierniczej najistotniejsze są dwa czynniki: smak wypieku oraz jego prezencja. Wszystkie wyroby cukiernicze powinny wyglądać estetycznie i smakowicie, aby zachęcać klientów do ich spróbowania.

Wygląd jest w tym wypadku tak samo ważny jak aromat i smak, dlatego używa się wielu różnych produktów służących do dekorowania ciast, ciastek oraz tortów. Jednym z najpopularniejszych wykończeń jest lukier, czyli polewa powstająca z roztopionego cukru, której używa się do ozdabiania zarówno ciast, jak i tortów. Lukier stał się modny w XVIII wieku wraz z popularyzacją białego cukru i od tego czasu jest ciągle wykorzystywany do ozdabiania wyrobów cukierniczych. Bez problemu barwi się go na różne kolory, dzięki czemu można z niego tworzyć fantazyjne wykończenia wszelkich wypieków.

Podstawowe rodzaje lukrów wykorzystywanych w cukiernictwie

Istnieje wiele rodzajów lukrów, a każdy z nich ma nieco odmienne właściwości i wygląd. Najpopularniejszy jest lukier królewski (tzw. royal icing), czyli polewa powstająca z cukru pudru i ubitych białek jaj. Taki skład sprawia, że lukier ten wysycha bardzo szybko, dlatego jest idealnym kompanem wszelkich wypieków produkowanych na dużą skalę. Szybkie schnięcie jest także bardzo przydatne, jeżeli chcemy stworzyć z ciastek lub pierniczków większą konstrukcję wymagającą użycia specjalnego spoiwa. Pokryte lukrem królewskim elementy bardzo szybko i solidnie się ze sobą połączą. Wykorzystuje się go również do dekorowania tortów i ciasteczek, a także do wykonywania finezyjnych ozdób w kształcie kwiatów lub różnorodnych figurek. Takie ozdoby są nie tylko piękne, ale też bardzo smaczne. 

Kolejnym rodzajem lukru chętnie stosowanym w branży cukierniczej jest lukier glazurujący nazywany często po prostu glazurą. Ten rodzaj lukru jest płynnym roztworem powstałym z cukru pudru oraz wody albo innej substancji (np. mleka, soku z cytryny lub pomarańczy). Wykorzystuje się go do wykonywania polew na różnych ciastach i wypiekach, takich jak: mazurki, babki wielkanocne czy pączki. Charakteryzuje się średnią konsystencją. Jest idealnym wykończeniem wszelkich wyrobów cukierniczych, które mamy zamiar pokryć sypkimi dodatkami, ponieważ szybko przyklejają się one do niego. Dzięki zastosowaniu glazury można posypać wypieki wiórkami kokosowymi, czekoladowymi lub kolorowymi posypkami cukrowymi. Taka dekoracja doda uroku każdemu ciastku, a glazura sprawi, że będzie się na nim stabilnie utrzymywała.

Najgęstszym spośród wszystkich rodzajów lukrów jest lukier plastyczny. Służy on do wykonywania jadalnych elementów dekoracji takich jak: kwiaty, literki czy figurki. Cechą charakterystyczną dla lukru plastycznego jest jego krucha konsystencja, choć podczas konsumpcji jest on delikatnie gumowaty i przyjemnie elastyczny. Lukier ten bywa nazywany także masą plastyczną, gdyż można z niego lepić przeróżne dekoracje niczym z plasteliny. Jest doskonałym dodatkiem zdobniczym do tortów utrzymanych w stylu angielskim.